Audyty energetyczne - termomodernizacyjne i - przedsiębiorstw

Doradztwo energetyczne dla sektora publicznego, biznesowego i prywatnego

Certyfikaty energetyczne i Projektowe charakterystyki energetyczne

Ponad 16 lat doświadczenia, nowoczesne i ekologiczne rozwiązania


Certyfikacja energetyczna

Świadectwo charakterystyki energetycznej (ŚCHE) jest dokumentem, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną (energia użytkowa) do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji, klimatyzacji a w budynkach użyteczności publicznej również oświetlenia, z uwzględnieniem sprawności systemów ogrzewania i c.w.u. (energia końcowa). Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zapotrzebowaniem na energię. ŚCHE jest ważne, pod pewnymi warunkami (Art. 14 u.2), przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Świadectwa charakterystyki energetycznej sporządza się na podstawie metodologii określonej w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Aktualnie w opiniowaniu jest nowa, gruntownie zmieniona metodologia, która ma obowiązywać od 1.01.2026 roku.

Obok ustawowej nazwy "Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku/lokalu" w języku  potocznym funkcjonuje nazwa "Certyfikat energetyczny" i "Paszport energetyczny budynku". Wszystkie wymienione nazwy odnoszą się do tego samego dokumentu.

Obowiązkowa certyfikacja budynków istnieje od 1 stycznia 2009 roku a w obecnym stanie prawnym obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej wynika z Art. 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 roku (nowelizacja 7 października 2022r. ) o charakterystyce energetycznej budynków  i dotyczy następujących budynków (lub ich części):

  • zbywanych na podstawie umowy sprzedaży;
  • zbywanych na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  • wynajmowanych;
  • wszystkich o pow. użytkowej pow. 250 m2 zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuratury oraz organy administracji publicznej.


Warte podkreślenia jest, że właściciel lub zarządca budynku lub części budynku ma obowiązek przekazać odpowiednio nabywcy albo najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej przy zawieraniu umowy zbycia albo kopię świadectwa przy zawieraniu umowy najmu. Nabywca lub najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania świadectwa charakterystyki energetycznej, jego kopii albo wydruku (Art. 11 ustawy j.w.)

Wprawdzie przy oddawaniu do użytkowania nowego budynku jest konieczne sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, to przepisy ustawy o charakterystyce energetycznej budynków nie przewidują obowiązku sporządzania ŚCHE w przypadku gdy budynek zostanie wzniesiony przez samego właściciela "na własny użytek".

Ponadto z obowiązku posiadania świadectw charakterystyki energetycznej ustawodawca zwolnił następujące budynki ( art. 3 ust. 4 Ustawy):

  • podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  • używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
  • przemysłowe oraz gospodarcze  niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
  • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2*rok)
  • mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku, oraz
  • wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.


Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza osoba wpisana do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Wykaz ten jest zawarty w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków (CHEB) prowadzonym przez właściwego ministra. (Art. 16a i Art. 31). Aktualny link do wykazu osób uprawnionych: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych. Osoba uprawniona jest obowiązana do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzaniem ŚCHE. (Art. 20 u. 1)



Cena za opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej ustalana jest indywidualnie po przeprowadzeniu wizji lokalnej  i zależy od kompletności dokumentacji projektowej oraz jej zgodności ze stanem faktycznym budynku, jak również od przeznaczenia i stopnia skomplikowania obiektu. Wbudowany system chłodzenia może mieć wpływ na wyższą cenę opracowania.

Wszystkie zlecenia wykonujemy profesjonalnie, w czasie kilku dni licząc od wizyty w certyfikowanym obiekcie. Zleceniobiorca otrzymuje oprawiony wydruk  świadectwa charakterystyki energetycznej w 2 egzemplarzach  oraz podpisany cyfrowo plik .pdf przesłany na wskazany adres poczty elektronicznej. Każde zlecenie potwierdzone jest fakturą VAT.



Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi specjalistami

formularz kontaktowy